Dubbla dubbelmedaljer på Östsvenska mästerskapen!

Den traditionstyngda tävlingen Östsvenska mästerskapen har avgjorts i helgen i Vällingby. Från Västerås hade vi deltagande av Eric L, Lenny S och Henric F.

Det var ett tag sedan vår klubb haft spelare framme på pallplats i detta mästerskap, men i år lyckades vi två gånger om i och med semifinalplatser i såväl dubbel för herrjuniorer samt seniorer.

I herrjuniorer på lördagen var det tänkt att Oscar L och Lenny S skulle spela, men Oscar blev tyvärr sjuk och lillebror Eric fick ta ansvaret. Och vilken succe det blev! Som lägst rankade paret i fältet lyckades man i första omgången slå ut ett av de topseedade paren och sedan av bara farten klara av att ta sig ända till semi där det tog stopp mot suveräna Täby-paret Sigge Hedblad och Adam Wallin.

Även i söndagens herrsingel var det tänkt att Oscar skulle spela, men i det fallet fick Lenny hoppa in och stötta Henric. Det blev en repris på lördagens bedrift och en semifinalplats där återigen slutsegrarna Adam och Sigge från Täby blev för svåra.

Även i singelspelet gjorde våra spelare bra prestationer med placeringar i övre halvan av fältet i flera klasser.